Jelenleg a munkáltatókat terheli a munkavállalók egészségügyi alkalmassági vizsgálatának a biztosítása, amely nélkül nem kerülhet sor a foglalkoztatásra. Ezzel kapcsolatban egy lényeges változás következik be, hiszen elfogadta a parlament azt a módosítást tartalmazó javaslatot, amely többek között eltörli a munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálatot.

Milyen időpontra kell figyelni a munkáltatóknak?

  1. szeptember 1-től általános jelleggel megszűnik a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálat. Jogszabály ugyanakkor a jövőben is meghatározhat olyan munkaköröket és foglalkozásokat, amelyek betöltésekor a továbbiakban is kötelező lesz a vizsgálat, emellett a munkáltató saját maga is előírhatja a munkakör betöltésének feltételeként az alkalmassági vizsgálatot.

A munkáltatók és a munkavállalók „adminisztratív terheinek csökkentése” állt a változtatás hátterében. Egy ilyen orvosi vizsgálat jelentős pénzügyi és adminisztratív terhet rótt a munkáltatókra, és nem csak a nagyobb, hanem már a kisebb létszámú munkahelyeken is egyre nehezebb kézben tartani a feladatokat.

A kötelező alkalmassági vizsgálat eltörlése a munkáltatók részére elsősorban könnyítés, viszont sok aggályt és kérdést vet fel, amelyek mellett nem szabad elmennünk.

Orvosi alkalmassági vizsgálat

Hogyan érinti a törvénymódosítás a munkáltatók munkajogi felelősségét?

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény értelmében a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. Így például a munkabalesettel és foglalkozási megbetegedéssel kapcsolatban felmerülő kárt is.

A munkáltató munkajogi felelőssége objektív, a törvény kizárólag néhány kimentési lehetőséget szabályoz. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt az ellenőrzési körén kívül eső olyan körülmény okozta, amellyel nem kellett számolnia és nem volt elvárható, hogy a károkozó körülmény bekövetkezését elkerülje vagy a kárt elhárítsa. Vagy a kárt kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta.

Az előzetes orvosi alkalmassági vizsgálat hiánya miatt a munkáltatóknak jóval nehezebb dolguk lesz a bizonyítás során. Ennek elkerülése érdekében érdemes a munkáltatóknak a törvénymódosítás ellenére a jövőben is elvégezni az orvosi vizsgálatot. Jogszabály nem fogja tiltani a munkáltatók egyoldalú előírását.

Ügyvédi segítségre van szüksége? Vegye fel velem a kapcsolatot!