2024. november 07-én került megrendezésre a budapesti Richter Gedeon Központban a Health 2.0 Konferencia, „Fókuszban a női egészségügy digitális transzformációja” címmel. Ezen a konferencián tartottam előadást a telemedicina kapcsán, kiemelten a szülészet-nőgyógyászat területére vonatkozóan. A telemedicinával összefüggésben az évek során folyamatosan bővült a jogi szabályozás: első lépése a 2017. november 1-én indult Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) volt, amelybe a magánszolgáltatóknak 2020 júniusa óta van adatszolgáltatási kötelezettsége és a 39/2016. (XII. 21.) EMMI rendelet szabályozza.

Majd később a koronavírus-járvány hatására jelent meg a 157/2020. (IV. 29.) Korm. rendelet (hatályos volt: 2020.06.17-ig) és az azt kiegészítő 33/2020. (IX. 16.) EMMI rendelet (hatályos volt: 2020.09.18-ig), amelyek megteremtették a távkonzultáció jogszabályi lehetőségeit az egészségügyben, meghatározzák a szolgáltatások minimumfeltételeit, eljárásrendjét, a szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának módját. A rendeletek tartalma a 2020. évi LVIII. törvény 37. címébe épült be és jelenleg is hatályos.

Az Eütv.-ben (106/A-C §) 2021 december óta: Arcképes azonosításra épülő telemedicina szolgáltatás szerepel, gyakorlati jelentősége csekély.

Telemedicina eszközei közé tartozik:

  • távkonzílium: diagnózis kialakításába, a kezelés menetébe távol lévő orvost is bevonnak infokommunikációs eszközökön keresztül
  • távmanipuláció: a beavatkozást végző személy távérzékelők segítségével távolról végzi a vizsgálatot (pl. endoszkópia) vagy a beavatkozást (pl. robottal végzett távmanipuláció)
  • távdiagnosztika: a vizsgálat végzője és a diagnózis felállítója (vagyis a lelet készítője) térben elválik egymástól, de interaktív kapcsolatban vannak egymással
  • távfelügyelet/telemonitoring: a beteget figyelő jelfogók (detektorok) és jeltovábbítók pótolják az egészségügyi szakszemélyzet jelenlétét.

 

 

Egészségügyi szakjogászként évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezem nemcsak az egészségügyi jog, hanem a telemedicina területén is, így amennyiben bármilyen kérdése merülne fel, keressen bizalommal elérhetőségeim egyikén!

drweidinger