Kényszertörlési eljárás megindulása a céggel szemben: mi a teendő, ha a cég tovább akar működni?

Kényszertörlési eljárás

A kényszertörlési eljárás egy olyan cégbírósági eljárás, amely a jogsértő módon működő cég jogutód nélküli megszüntetését és cégjegyzékből való végleges, vissza nem fordítható törlését eredményezi. Az eljárás célja, hogy a törvénysértő módon működő, illetve működésképtelen cégek a gazdasági életben ne vehessenek részt.

Az eljárással kapcsolatos szabályokat a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) tartalmazza.

A cégek érdekében áll, hogy minél tovább fenn tudják tartani a működésüket, éppen ezért 2021. július 1-én vagy azt követően megindult kényszertörlési eljárás során a cégeknek lehetősége nyílt kérelmezni a cégbíróság felé a velük szemben megindult törlési eljárás megszüntetését bizonyos feltételek fennállása esetén.

Kényszertörtlési eljárás

Milyen szabályok betartására kell odafigyelni a cégeknek egy ilyen kérelem benyújtása során?

A cég a kérelmében azt kérheti, hogy a cégbíróság állapítsa meg, hogy a cég továbbműködési feltételei fennállnak és a kényszertörlési eljárást vele szemben szüntesse meg.

A 2021. július 1-jén vagy azt követően megindított kényszertörlési eljárásban a cégnek a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját követő 90 napos jogvesztő határidőn belül van lehetősége kérelmet benyújtani a cégbírósághoz. A kérelemben a cégnek okirattal alátámasztva igazolnia kell, hogy

  • a kényszertörlési eljárás lefolytatását megalapozó ok már nem áll fenn, a cég törvényes működése helyreállt,
  • a cég a kényszertörlési eljárásban vele szemben bejelentett esedékes követeléseket kiegyenlítette
  • a kényszertörlési eljárás megszüntetésére előírt 50 000 forint felügyeleti illetéket az eljárás megszüntetése iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg (pl.: illetékbélyeggel a kérelmen leróva) megfizette, valamint
  • érvényes adószámmal rendelkezik.

Nagyon fontos odafigyelni a határidő szigorú betartására, ugyanis a határidő elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

Milyen költségekkel kell számolni?  

Abban az esetben, ha a kényszertörlési eljárást a cégbíróság a cég kérelmére megszüntetni, az eljárásért a céget 50.000 forint felügyeleti illeték terheli. Ezt az összeget az eljárás megszüntetési kérelem benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni.

 

Ügyvédi segítségre van szüksége? Vegye fel velem a kapcsolatot!

drweidinger