Bérszakadék – Lépett az Európai Unió
A férfiak és nők közötti bérkülönbség napjainkban is fennálló és komoly probléma. Ugyan már csökkenő tendencia mutatkozik meg, de még mindig számottevő a különbség a fizetésekben. Az Unióban a férfiak átlagosan 13 százalékkal keresnek többet, mint a nők. Az Európai Unió is felismerte, hogy lépéseket kell tenni a bérszakadék megszüntetése érdekében.
Meg kell szüntetni a nemek közötti bérszakadékot és a munkáltatót meg lehet büntetni, ha hátrányosan megkülönbözteti a munkában az egyik vagy másik csoportot! – Így rendelkezik az Európai Unió Tanácsának egyik fontos irányelve.
Az Európai Unió Tanácsa új szabályokat fogadott el a nemek közötti bérszakadék megszüntetésének elősegítésére. A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a férfi dolgozóik fizetéséről. Az Európai Bizottság döntése értelmében a kikért adatok alapján akár bírósági pert is indíthatnak majd a hátrányosan érintett alkalmazottak, ezért fontos a kellő odafigyelés és körültekintés a munkáltatók részéről.
Milyen kötelezettségek hárulnak a munkáltatókra?
Tekintettel a nemek közötti bérszakadékra, 2027-től széleskörű jelentéstételi kötelezettség hárul az érintett vállalatokra. Jelentéstételi kötelezettség keretében a cégeknek be kell számolniuk arról is, hogy mekkora arányban részesülnek a női és férfi munkatársak kiegészítő bérelemekben, mint például a bónusz, vagy hogy egyes fizetési sávokon belül milyen a nemek aránya.
Ahol 5 százalékos vagy azt meghaladó bérkülönbség mutatható ki a nemek között, amely objektív, nemi szempontból semleges kritériumokkal nem indokolható, a vállalatoknak a munkavállalók képviselőivel, üzemi tanácsaival együttműködve lépéseket kell tenniük közös bérértékelés formájában a helyzet megoldására.
Az alkalmazottaknak joga lesz részletes adatokat kérni az azonos vagy ugyanolyan értékű munkát végző kollégák fizetéséről. Így azokat össze tudják hasonlítani a saját bérükkel. Amennyiben indokolatlan különbséget észlelnek, lehetőségük adódik bírósági per indítására a munkaadóval szemben. A jövőben pedig a munkáltatón múlik annak bizonyítása, hogy nem sértette meg az egyenlő díjazásra és a bérek átláthatóságára vonatkozó uniós szabályokat.
Ügyvédi segítségre van szüksége? Vegye fel velem a kapcsolatot!